Skitouringové trasy jsou na Dolní Moravě provozovány v blízkosti lyžařského areálu Relax & Sport resortu Dolní Morava. Začínají u velkého parkoviště Na Točně na konci obce u obchodu „Skitour Test Centrum”. Zde si také můžete skitouringovou výbavu zapůjčit nebo se informovat o možnostech skialpových túr v okolí. Součástí centra je také obchod se skialpinistickým, běžeckým a jiným důležitým vybavením na pobyt v přírodě.

skitourtestcentrum_ořez72dpi
skialpové centrum Skitour Test Centrum

Trasy vedou po lesních přístupových cestách v blízkosti sjezdovek, část souběžně s běžeckými trasami a značenými turistickými chodníky. Vyznačeny jsou tři trasy, na své si přijdou jak začátečníci či rodinky s dětmi, tak i pohodáři a sportovně založení jedinci, kde si mohou skialpovými výstupy zvyšovat tréninkem svou fyzickou kondici. Všechny končí u horské chaty Slaměnka pod vrcholem Slamníku ve výšce 1.116 m n.m. Zde můžete po výstupu s přáteli posedět u čaje či vytouženého pivka ve stylové restauraci. K sestupu slouží značená sjezdová trasa s propojením na sjezdové tratě areálu.
Tyto trasy je taky možno využívat ve večerních hodinách, od 18 do 21 hodiny, v půjčovně Vám rádi zapůjčíme čelové svítilny Petzl, které jsou vhodné pro tuto aktivitu.

Aktuální stav podmínek značených skialpinistických tras v areálu, tyto značky najdete pravidelně i na našem profilu na facebooku:
😎 dobré až ideální podmínky
😉 špatné až dobré podmínky
🙁 nevhodné podmínky

Trasa A – Naučná skialpová stezka – je dlouhá necelých 7 kilometrů, s převýšením 570 výškových metrů. Najdete na ni osm informačních cedulí pro skialpinistické začátečníky se základními informacemi pro začínající skialpinisty. Začíná u naší skialp prodejny, vede k hotelu Vista a od něj spojovací cestou přes les ke sjezdovce u Slona. Tu opatrně překřížíte a pokračujete po lesní cestě 800m, kdy stopa-cesta odbočí vlevo jakoby na hřeben. Pokračujete dále lesem po cestě, po kratičkém stoupání narazíte na bikovou singl trail stezku, dále pak 300 m na Vyhlídku – horní stanice sedačky U Slona. Odtud dále traverzovou cestou až na rozcestí pod Chlumem, odtud pak směrem k chatě Slaměnka, nad chatou přetraverzujete sjezdovky a po lesní cestě se dáte směr Slamník U laviček a odtud na vrchol Slamníku. Návrat po trase D nebo po sjezdovce, pokud je otevřena.

ke stažení souřadnice ve formátu *.kml

ke stažení souřadnice ve formátu *.gps

Trasa B – SkyWalk – skialpová trasa o délce 3,8 km a převýšení 550 výškových metrů. Vede v blízkosti Stezky v Oblacích. Od našeho skialpového centra jdete stejně jako po trase A k hotelu Vista, od něj pak při pravém kraji sjezdovky Sněžník A až na rozcestí, kde odbočíte na spojovací cestu k horní stanici lanovky U Slona – Vyhlídka. Dále pak přímo po temeni hřebene letním bikovým sing trailem ke Stezce v Oblacích. Od ní okolo chaty Slaměnka a dále pak stejně jako po trase A na vrchol Slamníku. Návrat stejným způsobem jako u trasy A. Máte ideální možnost v průběhu túry Stezku v Oblacích navštívit, máte ji po cestě…

ke stažení GPS data ve formátu *.kml

ke stažení souřadnice ve formátu *.gps

Trasa C – Sportovní – skialpová trasa určená chrtům sportovcům, ideální pro trénink. Délka trasy 2,1 km s převýšením 540 m. Pořád do kopce … Od našeho centra vyrazíte stejně jako při A a B, ale po 100m se budete tlačit vlevo okolo kovového schodiště u Horské služby. Od ní se dáte vzhůru na sjezdovku Sněžník B, dále pak po okraji sjezdovky až na vrchol Slamníku. Při tomto výstupu dbejte zvýšené opatrnosti, výstup provádějte ve skupince za sebou, vždy po okraji sjezdovky. Vstup na sjezdové tratě v resortu je možný pouze v době otevření sjezdových tratí.

ke stažení GPS data ve formátu *.kml

ke stažení souřadnice ve formátu *.gps

Trasa D – Sestupová – skialpová trasa sloužící hlavně pro jízdu dolů z vrcholu Slamník. Dá se však využít i pro výstup. Vede od našeho centra podél silnice k hotelu Vista, dále pak cestou k bývalému •lomu. Od něj vpravo lesní cestou až k horní stanici lanovky U Slona – Vyhlídka. Dále pak stejně jako trasou A. Zde dbejte zvýšené opatrnosti při 2x přecházení sjezdových tratí skiareálu.

ke stažení GPS data ve formátu *.kml

ke stažení souřadnice ve formátu *.gps


 

!!! Dodržuj !!!   JSEM ZODPOVĚDNÝ SKIALPINISTA
• V této oblasti chodím pouze po vyznačených trasách pro skialpinisty. Pokud zde ve skiareálu vyznačené trasy nejsou a podmínky mi neumožňují pohybovat se jinde než na sjezdovce, pak vystupuji vždy po jejím okraji a tak, abych co nejméně omezoval a ohrožoval ostatní lyžaře.
• Pokud chodím ve skupině, vždy stoupáme v řadě za sebou.
• Jsem maximálně opatrný při terénních zlomech nebo při omezené viditelnosti, používám oblečení výrazných barev nebo reflexní vestu, v noci zásadně nosím rozsvícenou čelovku.
• Nevstupuji na sjezdovky, které se právě upravují.
• Pokud opravdu musím sjíždět po čerstvě upravené sjezdovce, tak vždy jen po jejím okraji a tak, abych upravenou sjezdovku minimálně poškodil.
• Vždy respektuji pokyny a doporučení pracovníků areálu.
• Pokud to skiareál vyžaduje, podílím se na nákladech spojených s výrobou umělého sněhu a údržbou sjezdovky.

Všechny trasy jsou označeny reflexními cedulkami s názvem (písmeno) trati, najdete na nich zezadu telefonní kontakt na Horskou službu pro případnou rychlou pomoc v případě nouze.
Prosíme, nevstupujte na skialpinistických lyžích do běžkařské stopy, poškodili byste ji. Zároveň pěší turisté a chodci na sněžnicích, nevstupujte nám do skialpinistické stopy. Děkujeme.